Podle posledních průzkumů více jak jedna třetina populace zažívá stres. Co ale přesně dělat, abychom stres a stresové situace zvládli?

Stres začíná být opravdovým problémem tehdy, když jsme dlouho vystaveni různým tlakům, které jsou vyšší než naše odolnost. Základem ke zvládnutí stresu je mít na paměti 5P. Jedná se o: prevenci, předvídání, přípravu, percepci a poučení.

Prvním krokem je prevence. Nejvhodnější je, když dokážete určit původce stresu a těm se vyhýbáte, co to nejvíce jde. Je samozřejmé, že nikdy nebudete mít všechny události ve svém životě pod kontrolou. Ale alespoň u části stresujících situací je to možné. Ideální je, pokud už jste stresu vystaveni, podpořit tělo aby se s tím vyrovnalo a užívat potravinové doplňky (neplést s léky). Například užíváním aktivovaného ječmene, Maca kořene, nebo řasu Chlorellu. Vše příznivě působí na zvládání stresu.

Velkou výhodou je také předvídatelnost stresových situací. Náročné situace, o kterých víme, že brzo nastanou, nás méně stresují, než-li situace, které neočekáváme. S tím souvisí příprava na věcné i emocionální úrovni, která nám umožňuje získat věci pod svou kontrolu.

Důležitá součást zacházení se stresem je percepce, neboli naše subjektivní vnímání situace. Často nás stresují pouhé představy, než daná situace samotná. Na naše subjektivní chování přímo navazuje poučení, které si z dané situace máte odnést. Pomůže nám to se příště vyhnout stresu.

V případě, že vás stres přeci jen dostihne, je ze všechno nejdříve nutné si sami pro sebe vyhodnotit míru svého stresu. Stres se dá vyřešit pouze odstraněním příčin, které stres vyvolaly. Léky či různé potravinové doplňky organismu pomáhají zvládnou pouze prvotní obtíže, jako jsou deprese či stavy úzkosti. Tímto způsobem však není možné řešit stres do nekonečna.

Někteří lidé se při stresových situacích uchylují k reakcím, které nejsou účinné. Kouří, pijí alkohol, užívají drogy nebo se přejídají. Jedná se pouze o únikové cestičky, které ovšem lidskému organismu příliš neprospívají. Abyste stres zvládali, je dobré se naučit určité techniky a naučit se relaxovat.