V dnešní době trpí stresem spousta lidí. Pokud chcete zmínit snížit jeho dopady na váš organismus, můžete si u nás namíchat speciální doplněk stravy, podle vašich představ.

Léčba stresu bez léků

Vámi namíchaný doplněk stravy by však měl obsahovat vitamín B5 – kyselinu pantothenovou a rakytník řešetlákový. Právě tyto dvě zmíněné látky příznivě působí na lidský organismus.

Vitamín B5 – kyselina pantothenová

Kyselina pantothenová patří do tzv. „béčkových“ vitamínů, které jsou označované jako B-kompex. Jedná se o vitamín, který je ve vodě rozpustný a tepelně nestálý.

Vitamín B5 má v lidském organismu nezastupitelnou funkci. Má významný vliv na zvýšení plodnosti, podporuje dlouhověkost i tvorbu protilátek v těle. Hojně se využívá při infekcích, zácpě, průjmu i zvracení, plynatosti a při léčbě drobných popálenin.

Tento vitamín najdeme i v běžné potravě. Nejvíce je jej ve vnitřnostech a v mase, v celozrnném pečivu či luštěninách.

Kyselina pantothenová přispívá nejen ke snížení únavy a vyčerpání, ale také k normální mentální činnosti. Nedostatek této látky v těle se projevuje zejména únavou, křečemi v nohách, depresemi či sníženou odolností vůči infekcím. K normálnímu fungování vám postačí příjem 10-20 mg kyseliny pantothenové denně.

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový je keř nebo keřovitý strom, který se není nijak náročný na pěstování. Nejen, že se jedná o krásnou dřevinu, ale rakytník se vyznačuje především léčivými účinky svých plodů, které mají tvar bobulí. Rakytník s používá v lékařství k léčbě kožních onemocnění, sliznice, vředů, zažívacích potíží, rakoviny, gynekologických problémů a samozřejmě stresu. Dále se hojně používá v potravinářství k výrobě sirupů, kompotů, marmelády či džemu. Také se využívá v kosmetice a v zemědělství k ochraně před půdní erozí.

Oranžové plody rakytníku jsou koncentrátem důležitých vitamínů (C, A, D, F, K a skupiny B), rutinu a flavonoidů.

Přispívá k obranyschopnosti těla a podporuje imunitní systém. Známé jsou také jeho pozitivní účinky na trávení. Vylepšuje osmotický tlak na celkový stav organismu, pomáhá jej uklidňovat a navozovat stav klidu. Podporuje klidný spánek, snižuje úzkost a stres.