Stres zpravidla provází vyčerpání a následná únava. Únava se často definuje jako vyčerpání, ztráta energie, která se dostavuje po fyzickém nebo duševním vypětí, při nedostatku spánku nebo nemoci.

Únava se dělí na fyzickou a psychickou. Fyzická únava, která se dostavuje po velké fyzické námaze, je někdy doprovázena i psychickou únavou. Naopak fyzická námaha může být velmi prospěšná při odstraňování psychické únavy. Rozlišuje se také mezi únavou akutní a chronickou. Akutní únava po odpočinku zmizí, chronická je doprovázena bolestmi, poruchami spánku nebo paměti.

Důležité je si uvědomit, že únava není nemoc, ale v některých případech může jít o symptom některých vážnějších onemocněních. Pokud vede únava k ospalosti během dne, a to až tak, že tím dochází k narušení každodenních aktivit, nebo v případě, že déle trvající únavu doprovází horečka, snižování hmotnosti, nevolnost, chrapot nebo bolesti ve svalech, měli byste si co nejdříve naplánovat schůzku s vaším lékařem.

Únava je ale přece jen ve většině případů pouze signálem, že tělo potřebuje odpočinek.

Příznaky únavy

K nejčastějším projevům únavy patří právě dlouhotrvající pocit únavy, který může trvat i více jak dva týdny. Tento pocit je doprovázen změnou osobnosti, netrpělivostí, dále sníženou schopností soustředit se, projevují se problémy s vykonáváním běžných úkonů nebo ztráta zájmu o oblíbené aktivity. Pokud je únava velmi silná, mohou se projevit zmatenost, halucinace nebo deprese.

Pravidla pro boj s únavou

1. Pravidelně spěte – spánek je pro regeneraci lidského organismus velmi důležitý. Rozhodně byste ho neměli šidit a každý den byste si měli dopřát 8 hodin kvalitního spánku.

2. Dodržujte správnou životosprávu – jezte pravidelně, dopřávejte si zdravé potraviny, především ty s obsahem vitamínů C a B5, tedy ovoce, zeleninu a mléčné výrobky. Důležité je také konzumovat potraviny obsahující železo, vápník, draslík, zinek a sodík.

3. Dodržujte pitný režim – každý dospělý člověk by měl během dne vypít okolo 2 litrů čisté vody. Pití kávy, slazených nápojů a alkoholu byste měli raději omezit na co nejmenší množství.

4. Vyhýbejte se stresu – stres není pro lidské zdraví vůbec prospěšný. Vysiluje organismus a tím způsobuje únavu. Ztracenou energii můžete načerpat například procházkami v přírodě, sportem nebo pobytem se svými blízkými.

5. Věnujte se sportu – „ve zdravém těle zdravý duch“. Nemusí jít o sportovní aktivitu, u které vypustíte duši. Můžete pravidelně běhat, jezdit na kole, plavat nebo cvičit jógu, prostě to, co vás bude bavit.

Doplňky stravy

Jestliže trpíte únavou, vyzkoušejte doplňky stravy, které vám dodají potřebnou energii. Jedním takovým potravinovým doplňkem je i ženšen, který působí nejen proti únavě, ale také slabosti, vyčerpání či při ztrátě koncentrace. Má pozitivní vliv na vitalitu, pomáhá udržovat kondici, pomáhá trénovat paměť a podporuje krevní oběh.

Za vyzkoušení určitě stojí také guarana obsahující guaranin, tedy stimulační látku, která je velmi podobná kofeinu. Na rozdíl od mnohem oblíbenější kávy ale obsahuje mnohem více kofeinu, který uvolňuje postupně, díky čemuž se zmírňují nežádoucí vedlejší účinky, tolik typické pro kávu (zrychlený srdeční typ, psychické napětí). Působí jako stimulant centrální nervové soustavy, dokáže potlačit pocit únavy a tělu dodat energii.

Při únavě nezapomeňte tělu dodávat potřebné vitamíny, především pak vitamín B5, neboli kyselinu pantothenovou. Právě její nedostatek může způsobovat únavu a vyčerpání.

Mezi doplňky stravy, které dodávají lidskému tělu energii, patří také například kořen Maca podporující fyzickou i psychickou výkonnost. Za zmínku jistě stojí také aminokyselina L-citrulin, která zmírňuje pocit únavy nebo spirulina, která zlepšuje vitalitu těla a rovněž pomáhá při únavě.